2. 9. 2018

Historie oddílu

Náš oddíl vznikl na začátku roku 1990 na největším táborském sídlišti Nad Lužnicí. Jeho první vůdkyně, Jana Čábelková, mu dala do vínku označení zpívající oddíl a s tím i název Lyra. Prvních pět let existence jsme měly klubovnu přímo v centru sídliště, což pro jakékoliv aktivity venku nebylo zrovna ideální. Rády jsme proto využily možnosti přestěhovat se na bývalou archeologickou základu na levém břehu řeky Lužnice v bezprostředním dosahu jak louky tak lesa. Klubovnu Na vykopávkách obýváme společně se 7. oddílem Karibů dodnes. Za dobu trvání oddílu se na pozici vůdkyně už vystřídalo několik jmen, jednoznačně nejdéle zastávala Eva Schrötterová-Pecivalová, Prcek, a to víc jak pět let.

Za dobu své existence jsme podnikly více jak stovku jednodenních výprav, několik desítek víkendových a nikdy nechyběl letní stanový tábor. Cílem našich jednodenních výprav bylo a je především bezprostřední okolí Tábora. Na víkendovou nejčastěji vyrážíme do jižních Čech, ale s jistou mírou pravidelnosti jezdíme do Prahy a občas se vydáme např. na jižní Moravu, do středních Čech. Všechny naše tábory se odehrály buď přímo v okrese Tábor nebo v jeho sousedství. V rámci táborových her jsme se vypravily např. do středověku, na širé moře, přemísťovaly se strojem času, hrály si na archeology nebo malé čarodějnice, bloudily dračím doupětem. Náš oddíl se vždy aktivně zapojoval do střediskového dění a mnohdy členky našeho oddílu tvořily nepřehlédnutelnou skupinku ať už organizátorů nebo účastníků.

Za více jak 20 let existence oddílu jím prošlo několik desítek děvčat a mnohá z nich, i když dávno z oddílu odešla se k němu stále ráda hlásí. Vždyť v současném vedení najdeme hned dvě děvčata, která do oddílu přišla v době jeho vzniku a i ostatní členky vedení před lety v oddíle začínaly jako světlušky.

Jakousi kontinuitu fungování oddílu dokládá i fakt, že v současně době s námi na tábory jezdí bývalé členky vedení se svými ratolestmi a postupně i jejich potomci se stávají světluškami.