2. 9. 2018

O skautingu

Všechno to začalo jedním letním táborem pro 20 kluků v Británii v roce 1907 a dnes je z toho 50 milionů skautek a skautů po celém světě a největší globální výchovné hnutí pro děti a mladé lidi.

Díky laskavému a pevnému vedení a důmyslně navrženému programu se mají děti možnost naučit široké spektrum dovedností, práci se sebou samým, ale také všímavosti k okolí. Skautky a skauti již odmala trénují život ve skupině, a tak se učí nejen přizpůsobit, ale i jasné vyjádřit svůj názor. Kromě toho mají možnost utvářet hluboká přátelství prověřená zážitky, která mnohdy vydrží po celý život.

Skautský program je pestrobarevný – náplň činností je různorodá a přizpůsobená jak věku, tak individuálním potřebám dětí. Od tradiční práce s ohněm, uzlování, šifrování, poznávání přírody a ošetřování až k focení, psaní, zpívání – zkrátka každý si najde to své.

I v dospělém věku vzdělávání a „skautování“ nekončí. Díky vzdělávacím a zážitkovým kurzům se ze členů stávají vedoucí, kteří mají možnost předávat svou lásku ke skautingu a nadšení mladším generacím.

Fungování celé organizace zajišťuje řada lidí, organizační struktura začíná u středisek (v našem případě středisko Kalich), která sdružují jednotlivé oddíly (v našem případě 6. dívčí oddíl Lyra), které se dále dělí na družiny (v našem případě Myšáci pro mladší světlušky a Bambulové pro starší skautky).

Více informací naleznete na oficiálních stránkách Junáka.